- Home
- Overview
- Committee
Committee
International Advisory Committee
- Chen Ning Yang, Honorary Chair
- Jun'ichi Yokoyama (University of Tokyo) Chair
- Yunkyu Bang (Asia Pacific Center for Theoretical Physics & POSTECH) Chair
- Narayan P. Chapagain (Tribhuvan University)
- Eduardo Cuansing, Jr. (University of the Philippines Los Baños)
- Mitra Djamal (Bandung Institute of Technology)
- Mutsuko Hatano (Tokyo Institute of Technology)
- Nguyen Dai Hung (Vietnam Academy of Science and Technology)
- Davaasambuu Jav (National University of Mongolia)
- Seunghwan Kim (POSTECH)
- T. A. Kozhamkulov (Al-Farabi Kazakh National University)
- Christian Kurtsiefer (National University of Singapore)
- Gui-Lu Long (Tsinghua University)
- Meng-Fan Luo (National Central University)
- Shoji Nagamiya (J-PARC Center)
- Won Namkung (POSTECH)
- Tae Won Noh (Seoul National University)
- Natalie Plank (Victoria University of Wellington)
- Srinivasan Ramakrishnan (Tata Institute of Fundamental Research)
- Teck Yong Tou (Multimedia University)
- Sven Rogge (University of New South Wales)
- Boonrucksar Soonthornthum (National Astronomical Research Institute of Thailand)
- Setsuko Tajima (Osaka University)
- Tien T. Tsong (Institute of Physics, Academia Sinica)
- Xun-Li Wang (City University of Hong Kong)
- Jie Zhang (Institute of Physics, CAS)
International Organizing Committee
- Tae Won Noh (Seoul National University) Chair
- Hyoung Joon Choi (Yonsei University) Deputy Chair
- Tao Xiang (Institute of Physics, CAS) Deputy Chair
- Jodie Bradby (Australian National University)
- Woo-Sung Jung (POSTECH)
- Fu-Jen Kao (National Yang-Ming University)
- Keun-Young Kim (Gwangju Institute of Science and Technology)
- Sang Pyo Kim (Kunsan National University)
- Takhee Lee (Seoul National University)
- Nguyen Quang Liem (Vietnam Academy of Science and Technology)
- Weiping Liu (China Institute of Atomic Energy)
- Gui-Lu Long (Tsinghua University)
- Meng-Fan Luo (National Central University)
- Mio Murao (University of Tokyo)
- Nobuko Naka (Kyoto University)
- Je-Geun Park (Seoul National University)
- Kurunathan Ratnavelu (University of Malaya)
- Rajdeep Singh Rawat (Nanyang Technological University)
- Xiu-dong Sun (Harbin Institute of Technology)
- Baonian Wan (Institute of Plasma Physics, CAS)
- Akira Yamada (Tokyo Institute of Technology)
- Jun'ichi Yokoyama (University of Tokyo)
- Intae Yu (Sungkyunkwan University)
- Ruiqin Zhang (City University of Hong Kong)
International Program Committee
- Hyoung Joon Choi (Yonsei University) Chair
- Fu-Jen Kao (National Yang Ming University) Co-Chair
- Tao Xiang (Institute of Physics, CAS) Co-Chair
- Akira Yamada (Tokyo Institute of Technology) Co-Chair
Applied Physics
- Sung-Lae Cho (University of Ulsan) Co-Chair
- Chun-Wei Chen (National Taiwan University)
- Mohan Jacob (James Cook University)
- Ying-hao Chu (National Yang Ming Chiao Tung University)
- Yongsheng Hu (Institute of Physics, CAS)
- Kaili Jiang (Tsinghua University)
- Dong-Wook Kim (Ewha Womans University)
- Eunju Lim (Dankook University)
- Chunli Liu (Hankuk University of Foreign Studies)
- Chi-Feng Pai (National Taiwan University)
- Thang Phan Bach (Vietnam National University)
- D. Amaranatha Reddy (Indian Institute of Information Technology, Design and Manufacturing,
Kurnool)
- Lei Shi (Fudan University)
- H. Hoe Tan (Australian National University)
Astrophysics, Cosmology, and Gravitation (AAPPS Division of Astrophysics, Cosmology, and
Gravitation)
- Sang Pyo Kim (Kunsan National University) Chair
- Misao Sasaki (Kavli IPMU) Ex Officio
- Bogeun Gwak (Dongguk University) Secretary
- Rong-Gen Cai (Institute of Theoretical Physics, CAS) Vice Chair
- Pisin Chen (National Taiwan University) Vice Chair
- Ming-chung Chu (Chinese University of Hong Kong) Vice Chair
- Mohammad Sami (IUCAA) Vice Chair
- Raymond Volkas (University of Melbourne) Vice Chair
- Takahiro Tanaka (Kyoto University) Vice Chair
- Jenni Adams (University of Canterbury)
- Aya Bamba (University of Tokyo)
- Chiang-Mei Chen (National Central University)
- Kiwoon Choi (Institute for Basic Science)
- Lixin Jane Dai (University of Hong Kong)
- Pei-Ming Ho (National Taiwan University)
- Shu-ichiro Inutsuka (Nagoya University)
- Kunihito Ioka (Kyoto University)
- Gungwon Kang (Chung-Ang University)
- Chunglee Kim (Ewha Womans University)
- Hyeong-Chan Kim (Korea National University of Transportation)
- Kazunori Kohri (KEK)
- Chang-Hwan Lee (Pusan National University)
- Kin-Wang Ng (Academia Sinica)
- Archana Arun Pai (Indian Institute of Technology Bombay)
- Chris Power (University of Western Australia)
- Gavin Rowell (University of Adelaide)
- Anjan Ananda Sen (Ahmedabad University)
- Prajval Shastri (Indian Institute of Astrophysics)
- Suprit Singh (Indian Institute of Technology Delhi)
- Cathryn Trott (Curtin University)
- Anzhong Wang (Baylor University)
- Bin Wang (Yangzhou University)
- Xiao-Feng Wang (Tsinghua University)
- Shuang-Nan Zhang (Institute of High Energy Physics, CAS)
Atomic and Molecular Physics
- Dong-Hyun Cho (Korea University) Co-Chair
- Toru Morishita (University of Electro-Communications) Co-Chair
- Jaewook Ahn (Korea Advanced Institute of Science and Technology)
- Evan Bieske (University of Melbourne)
- Ying-Cheng Chen (Institute of Atomic and Molecular Sciences, Academia Sinica)
- Dajun Ding (Jilin University)
- Shin Inouye (Osaka City University)
- Jae Hoon Lee (Korea Research Institute of Standards and Science)
- Yu-Ju Lin (Institute of Atomic and Molecular Sciences, Academia Sinica)
- Xiaojun Liu (Innovation Academy for Precision Measurement Science and Technology, CAS)
- Yi-Wei Liu (National Tsing Hua University)
- Takashi Mukaiyama (Osaka University)
- Lokesh Tribedi (Tata Institute of Fundamental Research)
- Jianguo Wang (Institute of Applied Physics and Computational Mathematics)
- Bum Suk Zhao (UNIST)
Biological Physics
- Jong-Bong Lee (POSTECH) Co-Chair
- Keng-hui Lin (Institute of Physics, Academia Sinica) Co-Chair
- Shi-Wei Chu (National Taiwan University)
- Hideo Higuchi (University of Tokyo)
- Jae-Hyung Jeon (POSTECH)
- Hajin Kim (UNIST)
- Ja Yil Lee (UNIST)
- Chien-Jung Lo (National Central University)
- Jianwei Shuai (Xiamen University)
- Wei Wang (Nanjing University)
- Fangfu Ye (Institute of Physics, CAS)
Condensed Matter Physics (Program Committee of AAPPS Division of Condensed Matter
Physics for APPC15)
- Hiroyuki Nojiri (Tohoku University) Chair
- Jae Hoon Kim (Yonsei University) Co-Chair
- Seikh Mohammad Yusuf (Bhabha Atomic Research Centre) Co-Chair
- Venu Gopal Achanta (Tata Institute of Fundamental Research)
- Gang Chen (University of Hong Kong)
- Donglai Feng (University of Science and Technology of China)
- Ara Go (Chonnam National University)
- Ying-Jer Kao (National Taiwan University)
- Tae-Hwan Kim (POSTECH)
- Jieun Lee (Seoul National University)
- Yasuhiro H. Matsuda (University of Tokyo)
- Shobhana Narasimhan (Jawaharlal Nehru Centre for Advanced Scientific Research)
- Noejung Park (UNIST)
- Kirrily Rule (Australian Nuclear Science and Technology Organisation)
- Andrew Wee (National University of Singapore)
- Chan-Ho Yang (Korea Advanced Institute of Science and Technology)
- Shuyun Zhou (Tsinghua University)
Nuclear Physics (Program Committee of AAPPS Division of Nuclear Physics for APPC15)
- Weiping Liu (China Institute of Atomic Energy) Chair
- Myung-Ki Cheoun (Soongsil University) Co-Chair
- Kyungyuk Chae (Sungkyunkwan University)
- Phan Viet Cuong (VINAGAMMA, Danang Unit)
- Byungsik Hong (Korea University)
- Atsushi Hosaka (Osaka University)
- Minjung Kwon (Inha University)
- Yugang Ma (Shanghai Institute of Applied Physics)
- Tohru Motobayashi (RIKEN)
- Hirokazu Tamura (Tohoku University)
- Anthony Thomas (University of Aldelaide)
- Jin-Hee Yoon(Inha University)
Optics and Quantum Electronics
- Yoon-Ho Kim (POSTECH) Co-Chair
- Shigeki Takeuchi (Kyoto University) Co-Chair
- Yu-Ming Chang (National Taiwan University)
- Keiichi Edamatsu (Tohoku University)
- Weibo Gao (Nanyang Technological University)
- Gyu-Boong Jo (Hong Kong University of Science and Technology)
- Seong Ku Lee (Gwangju Institute of Science and Technology)
- Yutong Li (Institute of Physics, CAS)
- Yunquan Liu (Peking University)
- Chih-Wei Luo (National Yang Ming Chiao Tung University)
- Min-Kyo Seo (Korea Advanced Institute of Science and Technology)
- Ryousuke Shimizu (The University of Electro-Communications)
- Jing Zhang (Shanxi University)
Particles and Fields
- Keun-Young Kim (Gwangju Institute of Science and Technology) Co-Chair
- Satoshi Mihara (High Energy Accelerator Research Organization) Co-Chair
- Mayumi Aoki (Kanazawa University)
- Kai-Feng Chen (National Taiwan University)
- Masashi Hamanaka (Nagoya University)
- Liang Han (University of Science and Technology of China)
- Shoji Hashimoto (High Energy Accelerator Research Organization)
- Song He (Institute of Theoretical Physics, CAS)
- Paul Jackson (University of Adelaide)
- Tae Jeong Kim (Hanyang University)
- Chia-Ming Kuo (National Central University)
- Chi-Jen David Lin (National Yang Ming Chiao Tung University)
- Jian-Xin Lu (University of Science and Technology of China)
- Bo-Qiang Ma (Peking University)
- Seong Chan Park (Yonsei University)
- Aninda Sinha (Indian Institute of Science)
- Raymond Volkas (University of Melbourne)
- Jonghee Yoo (Seoul National University)
- Qiang Zhao (Institute of High Energy Physics, CAS)
Physics Education
- Gyoungho Lee (Seoul National University) Co-Chair
- Liewen Chen (Shanghai Jiaotong University)
- Chih-Ta Chia (National Taiwan Normal University)
- Hua-Shu Hsu (National Pingtung University)
- Kwanghee Jo (Chosun University)
- Hyunju Lee (Ewha Womans University)
- Fang-Yuh Lo (National Taiwan Normal University)
- Hideo Nitta (Tokyo Gakugei University)
- Fumiko Okiharu (Tokyo University of Science)
- Naoshi Takahashi (Kagawa University)
- Haitao Quan (Peking University)
Plasma Physics (AAPPS Division of Plasma Physics)
- Mitsuru Kikuchi (AAPPS Division of Plasma Physics) CEO
- Baonian Wan (Institute of Plasma Physics, CAS) Chair
- Abhijit Sen (Institute for Plasma Research) Chair-Elect
- Rajdeep Singh Rawat (Nanyang Technological University) Vice Chair
- Wonho Choe (Korea Advanced Institute of Science and Technology) Vice Chair
- Xiao-Hua Deng (Nanchang University) Vice Chair
- Rajaraman Ganesh (Institute for Plasma Research) Vice Chair
- Matthew J. Hole (Australian National University) Vice Chair
- M. Krishnamurthy(Tata Institute of Fundamental Research) Vice Chair
- Ryoji Matsumoto (Chiba University) Vice Chair
- Masaharu Shiratani (Kyushu University) Vice Chair
- Min Xu (Southwestern Institute of Physics) Vice Chair
- Zensho Yoshida (National Institute for Fusion Science) Vice Chair
- Ge Zhuang (University of Science and Technology of China) Vice Chair
Quantum Information
- Yonuk Chong (Sungkyunkwan University) Co-Chair
- Kae Nemoto (National Institute of Informatics) Co-Chair
- Yueh-Nan Chen (National Cheng Kung University)
- Young-Wook Cho (Yonsei University)
- Hsi-Sheng Goan (National Taiwan University)
- Hyunseok Jeong (Seoul National University)
- Leong Chuan Kwek (National University of Singapore)
- Ping Koy Lam (Australian National University)
- Chuanfeng Li (University of Science and Technology of China)
- Mio Murao (University of Tokyo)
- Raymond Ooi (University of Malaya)
- Arun Kumar Pati (Harish Chandra Research Institute)
- Kouichi Semba (University of Tokyo)
- Junho Suh (Korea Research Institute of Standards and Science)
- Tiancai Zhang (Shanxi University)
- Weiping Zhang (Shanghai Jiaotong University)
Semiconductor Physics
- Yong-Hoon Cho (Korea Advanced Institute of Science and Technology) Co-Chair
- Wen-Hao Chang (National Yang Ming Chiao Tung University) Co-Chair
- Igor Aharonovich (University of Technology Sydney)
- Yongmin Kim (Dankook University)
- Eun Kyu Kim (Hanyang University)
- Chi-Te Liang (National Taiwan University)
- Nguyen Quang Liem (Institute of Materials Science, VAST)
- Wei Lu (ShangHai Institute of Technical Physics, CAS)
- Masatoshi Sato (Kyoto University)
- Takafumi Sato (Tohoku University)
- Jinn-Kong Sheu (National Cheng Kung University)
- Yasuhiro Tokura (University of Tsukuba)
- Ken Uchida (University of Tokyo)
- Kaiyou Wang (Institute of Semiconductors, CAS)
- Chung-Lin Wu (National Cheng Kung University)
- Rong Zhang (XiaMen University)
Statistical Physics
- Hawoong Jeong (Korea Advanced Institute of Science and Technology) Co-Chair
- Lei-Han Tang (Hong Kong Baptist University) Co-Chair
- Seung Ki Baek (Pukyong National University)
- Hsuan-Yi Chen (National Central University)
- Yeng-Long Chen (Institute of Physics, Academia Sinica)
- Pik-Yin Lai (National Central University)
- Seiji Miyashita (Journal of the Physical Society of Japan)
- Su-Chan Park (Catholic University of Korea)
- Chao Tang (Peking University)
- Limei Xu (Peking University)
- HaiJun Zhou (Institute of Theoretical Physics, CAS)
Women in Physics
- Youngah Park (Myongji University) Chair
- Catherine P. Foley (Australia's Chief Scientist)
- Mon-Shu Ho (National Chung Hsing University)
- David Hutchinson (University of Otago)
- Kaya Kobayashi (Okayama University)
- Leong Chuan Kwek (National University of Singapore)
- Anita Mehta (Oxford University)
- Mihoko Nojiri (High Energy Accelerator Research Organization)
- Ling-An Wu (Institute of Physics, CAS)
- Jin Hee Yoon (Inha University)
Local Organizing Committee
- Takhee Lee (Seoul National University) Chair
- Woo-Sung Jung (POSTECH) Chair
- Hyeonsik Cheong (Sogang University)
- Hyoung Joon Choi (Yonsei University)
- Myung-Hwa Jung (Sogang University)
- Jun Sung Kim (POSTECH)
- Keun-Young Kim (Gwangju Institute of Science and Technology)
- Soonjae Moon (Hanyang University)
- Bongjin Simon Mun (Gwangju Institute of Science and Technology)
- Bae Ho Park (Konkuk University)
- Intae Yu (Sungkyunkwan University)